Saç Analizi

Anasayfa / Saç Tedavileri / PRP Uygulamaları

PRP Uygulamaları

Saç Ekiminde PDS + FUE Yöntemi ( P.R.P )

PDS nin açılımı kısaca prp destekli saç ekimidir. PRP tedavisi, hastanın kendi kanının işlemden geçirilmesi ile elde edilen trombositten zengin bölümün mezoterapi tekniği kullanılarak sorunlu bölgelere uygulanması yöntemidir. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada yoğun  trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri)  mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler bulundukları ortama büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri vücutta yağ ve kemik iliği hücreleri içinde yer alan kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve  alerji riski taşımamasıdır. Uzun zamandır saç mezoterapisinde kullanılan prp yöntemi şimdi FUE yöntemi ile birlikte saç ekim operasyonlarında merkezimizde başarıyla uygulanmaktadır.

 

Fue yönetiminde en önemli dezavantaj ekilen saçların ilk 1 hafta herhangi bir kan damarıyla bağlantı kurana kadar geçen dönemde karşılaşılan beslenme problemidir. Bu durumda, kökler beslenemeyip zayıf kalabilir ve ilk 7 günlük bu dönemde de bir kısmı kayba uğruyabilmektedir.Tüm bu kayıplar saç ekiminin başarısını azaltıp, güçlü olmayan saçların kaybına neden olabilmektedir.

Kök hücre ile operasyon esnasında bekletilen  saç kökleri vücut dışına alındığında, üzerine yapıştırılan kök hücrelerin salgıladığı proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilir. Ayrıca ekilen bölgede kök hücrelerin salgıladığı büyüme hormonu ile hemen büyümeye ve beslenmeye başlarken,  kök hücre içerisinde bulunan  hormonlar ekilen saç kökü etrafında hemen yeni kan damarları oluşumunu başlatır. Böylece yeni ekilen saç kökünün beslenme sorunu da ortadan kalkmış olur.