Saç Ekimi

Anasayfa / Saç Ekimi / FUE Yöntemi

FUE Yöntemi

 

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi Dünya’da ve Türkiye’de en yaygın Saç ekimi tekniği olan FUE, hem saç köklerini alırken hem de alınan saç köklerini ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir Saç ekimi tekniğidir.FUE ile tüm Saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

FUT yönteminden farklı olarak bu yöntemde Foliküler üniteler (Greft) doğrudan derinin kök seviyesinden özel punçlar, mikro motorlar ya da günümüz saç ekiminin en son teknolojik yeniliği olan Saç ekim robotu ile tek tek çıkarılmasıdır.

Bu yöntem "non-invasive" olarak bilinir. FUE’ de donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir iz kalmaz, hastaya hiçbir komplikasyon oluşturmadan, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur. FUE'de ve FUT'ta çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır.

FUE tekniği ile bir seansta 2500-4000 adet Foliküler ünite (Greft), 6.250-10.000 adet saç teli nakli gerçekleştirmekteyiz.

Neden FUE Tercih Edilmeli ?

v  Operasyon esnasında herhangi bir kesi ve dikiş olmadığı için, operasyon sonrasında ekilen bölgede ve saç köklerinin alındığı bölgede iz kalmaz.

v  Kökler tek tek alındığı için bir seansta çok daha fazla kök transferine imkan sağlar.

v  Saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat saçlarını kısa kestirebilir.

v  Yanıklardan kaynaklanan saç açıklıklarında da uygulanmaktadır.

v  Sakal ve bıyık ekimlerinde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

v  Özellikle kaş ekiminde tercih edilmesi gereken bir tekniktir.

v  Operasyon sonrasında şişlik ya da morluk olmaz, iyileşme süresi oldukça kısa ve konforludur.

v   Operasyon bittikten hemen sonra normal hayata devam edilebilir.

 

FUE İşleminin Aşamaları: 3 aşamadan oluşmaktadır.

Ortalama işlem 2,5 saat sürmektedir.İlk olarak ense bölgesindeki saçların traş edilmesi ile başlanır. Nedeni; saç köklerinin verici bölgeden Saç ekim robotu ya da mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3 mm. kısaltılması gereğidir. Göğüs, sırt, bacak ya da ense bölgesi olarak saç köklerin alınacağı bölgelerin tespit edilmesi. Saç köklerinin alınacağıdonör alanalokal anestezi uygulanır.

Saç köklerinin Saç ekim robotu, mikro motor ile tek tek alınması işlemidir. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motor ya da Saç ekimi robotunun ucunda 0,8-1 mm. punçlar kullanılmalıdır.0.8 mm punçlarla 1’li (Greft) saç kökleri alınmalıdır. Doğal, ekim yapıldığı belli olmayan bir görüntü oluşması için alınan 1’li saç kökleri ile ön saç çizgisine ekim yapılmalıdır.1 mm punçlarla 2’li, 3’lü (Greft) saç kökleri alınmalıdır. Yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturması için, bu greftler de ön saç çizgisine ekilen 1’li greftlerden sonra ekilmelidir. Sizin de alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100’lik gruplar halinde yerleştirilmesi gerekir.

Ortalama işlem1 saat sürmektedir.Doktorunuz ile birlikte ön saç çizginizi oluşturursunuz. Ekilecek olan saç köklerinizin dağlımı ile ilgili son bir kez tekrar karar verirsiniz. Belirlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokalanestezik ilaçlar ile uyuşturulur. Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleriniz için özel hazırlanan lateralslit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Ortalama işlem1 saat sürmektedir. Alınan saç kökleri (Greft) açılmış olan kanallara transfer gerçekleşir.

Kanal Açma İşlemi Neden Bu Kadar Önemli?

1. Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin (kanalların) ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.

Operasyon sonrası Süreç

Saç ekimi operasyonu bittikten sonraki 10 – 15 gün içinde ‘’ Şok Dökülme Sendromu ‘’ nedeniyle ekilen saçların çoğu kabuklarla birlikte dökülür. Yeni saçlar, saç ekiminden yaklaşık 3 ay sonra görülmeye başlar. 1 yıl sonra ise arzulanan saç görünümü elde edilir. FUE yöntemiyle ekim sırasında PRP ve saç mezoterapisi uygulamalarıyla destekleyerek daha sağlıklı saç görünümü elde etmek mümkündür.